Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých nižšie uvedených rád zaistíte vašim obľúbeným šperkom dlhšiu životnosť. Šperky sa môžu postupom času opotrebovať, povrchová úprava sa môže zošúchať a farba sa začne vytrácať, stmavne a stratí lesk. Táto skutočnosť je neodvratná, pretože vzácne kovy ako striebro na vzduchu reagujú s kyslíkom.

Šperky noste iba na príslušné príležitosti. Ich nosenie vynechajte, keď sa sprchujete, plávate, opaľujete sa, upratujete, staráte sa o záhradu alebo športujete.

Nikdy ich nevystavujte prudkým nárazom a chráňte ich pred poškriabaním, slnečným žiarením a pred extrémnou horúčavou alebo chladom. Zabráňte tomu, aby vaše šperky prišli do styku s odlakovačom, parfumom, sprejom na vlasy, čistiacimi prostriedkami alebo inými chemikáliami.

Šperky majte bezpečne uložené vo polstrovanej škatuľke, taštičke alebo šperkovnici. Keď si šperky odkladáte, snažte sa mať ich oddelené jeden od druhého.

Šperky pravidelne čistite. Pri dennom čistení používajte teplú vodu s kvapkou slabého čistiaceho prostriedku a mäkkú utierku. Vaše šperky tak vyčistíte, no nebudú sa lesknúť. Z času na čas preto môžete použiť profesionálny prípravok na čistenie šperkov. Pred použitím si vždy preštudujte pokyny výrobcu. Šperky čistite opatrne a nezabudnite, že čistiaci prostriedok má vplyv aj na povrchovú úpravu.

Dôležité upozornenie: Šperky uchovávajte mimo dosahu malých detí.