Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo majú spoločné staršie generácie z vidieka a hipsteri z veľkomiest?

Obe tieto skupiny žijú v súlade s princípmi Zero Waste. Snažia sa prechádzať zbytočnej produkcii odpadu vždy, keď je to možné. Niekedy dávno sa však tento životný štýl nazýval trochu inak. Niesol sa v duchu „šetri peniaze a veď skromný život“.

Čo vlastne Zero Waste znamená?

Je to opak rýchleho konzumného života a plastickej „mánie“, ktorá sa v posledných rokoch prejavuje čoraz častejšie. Netrvalo ale dlho, kým si ľudia tento nezmyselný prebytok začali uvedomovať a rozhodli sa pre menšiu spotrebu vecí v každodennom živote. K zlomovým okamihom patrili fotografie, ktoré ukazovali, koľko odpadu pláva v našich oceánoch. Aj vďaka tomuto negatívnemu javu ľudia začali rozmýšľať inak a rozhodli sa zamýšľať nad tým, ako zredukovať množstvo odpadu. Nuž, a to je presne jednou z nosných myšlienok Zero Waste - eliminácia odpadu, využitie a zároveň aj zachovanie prírodných zdrojov.

Ak náhodou nepatríte k tým, ktorým sa podarilo uplatňovať princípy Zero Waste úplne, je stále lepšie riadiť sa aspoň niektorými nepísanými pravidlami. Každý jeden krok, ktorý vedie k menšej spotrebe je lepší ako žiadny.

Blogerka a spisovateľka Bea Johnson spísala 5 bodov, ako možno princípy Zero Waste uplatňovať nie len vo svojich domov, ale aj v každodennej praxi:

5R:

  • Refuse (odmietni – napr. nakupovanie ovocia a zeleniny v plastových obaloch)
  • Reduce (zredukuj)
  • Reuse (použi nanovo alebo oprav)
  • Recycling (recykluj)
  • Rot (nechaj rozložiť)

Samozrejme, je oveľa lepšie, ak si pri nákupe zvolíme vždy bezobalovú formu všade tam, kde sa to dá. No stále prijateľnou alternatívou je následne recyklovať než iba ľahostajne vyhodiť. Dnes máme k dispozícii viac informácií než kedykoľvek predtým, existuje mnoho blogov, tipov a rád ako žiť viac udržateľne v našej „dobe plastovej“. Aj mnohé obchody či kaviarne sa snažia aplikovať kroky, ktoré vedú k eliminácii odpadu.

Veronika Egger zo spoločnosti LAiMER nám rozprávala o ľuďoch z Ultental Valley (oblasť Južné Tirolsko):

„V minulosti farmári žili veľmi jednoducho a stroho, boli na seba prísni - snažili sa opraviť a opätovne využívať všetko, čo sa dalo a nikdy nič nevyhadzovať. Od starých rodičov sa učili, ako dať starým veciam nový život. Bolo úplne bežné a normálne, že sa nič nevyhadzovalo a dokonca aj v súčasnosti je to samozrejmosťou.“

Drevené náramkové hodinky

Drevo, drevené materiály a výrobky sa takisto používali každý deň. Preto sú hodinky, náramkyslnečné okuliare značky LAiMER vyrobené z FSC certifikovaného dreva (FSC označuje výrobky, ktoré pochádzajú zo zodpovedne obhospodarovaných lesov), nuž a tieto hodinky, náramky a slnečné okuliare LAiMER sú vyrobené zo zvyškových materiálov, ktoré vznikli pri vyrábaní nábytku.

Je tu ešte oveľa viac vecí, ktoré možno vyrobiť z týchto materiálov. Treba si uvedomiť, že nepotrebujeme nadbytok jednorazových produktov, ale menej vzácnych a unikátnych kúskov, ktoré nezaťažujú prírodu.

Zero Waste sa teší čoraz väčšiemu počtu priaznivcov, pretože ľudia už nechcú nakupovať len tak bezhlavo. Rozhodli sme sa k prírode správať zodpovedne a zdroje, ktoré nám poskytuje využívať múdro. Táto myšlienka však ani zďaleka nie je nová či revolučná. Ľudia v minulosti žili skromne aj preto, lebo mnoho vecí nemali k dispozícii. Boli buď drahé alebo nedostupné – častokrát sa stávalo, že za tovarom ľudia cestovali do okolitých miest a dedín. My žijeme v hojnosti a dostatku, všetko máme pohodlne po ruke. Napriek tomu by sme mali aplikovať čo najviac myšlienok Zero Waste do našich každodenných rutín.